Металфер на конференцији о декарбонизацији: Неопходност ЦБАМ сличних регулатива у Србији

Конференција Декарбонизација у индустрији – заштита ваздуха и заштита од буке, у организацији Немачко-српске привредне коморе, одржана је 4. новембра 2024. године у хотелу Мона Плаза у Београду.

Догађај је окупио кључне актере са циљем да се размотре утицаји будућих регулаторних оквира, као што су Механизам прекограничног прилагођавања емисија угљеника (ЦБАМ) Европске уније и немачки Закон о ланцу снабдевања (LkSG), на индустрије у Србији. Конференција је послужила као важан форум за разматрање изазова и могућности које ови оквири доносе индустрији Балкана.

Металфер Групу је на панелу посвећеном темама ЦБАМ-а и ЛкСГ-а представљао Никола Јанчевски, ЦЕО компаније Металфер Инвест. Јанчевски је нагласио лидерство Металфер Групе у одрживој производњи челика и њену проактивну стратегију декарбонизације, чиме компанија своје пословање усклађује са светским стандардима у области заштите животне средине. Он је такође истакао значај Металферовог залагања за увођење прописа у Србији који би одговарали стандардима ЦБАМ-а, како би се очувала конкурентност домаћих индустрија које улажу у чисте технологије.

Један од кључних момената конференције било је представљање Металфер Групе као једног од оснивача Асоцијације Енергетски Интензивне Индустрије, кроз коју се активно залаже за увођење прописа у Србији који би се ускладили са ЦБАМ-ом Европске уније. Металфер, преко ове асоцијације, артикулише неопходност спровођења мера којима би се српско тржиште заштитило од увоза производа са високим емисијама угљен-диоксида, у тренутку када ЦБАМ буде у потпуности ступио на снагу. Без оваквих мера, постоји ризик да Србија постане дестинација за јефтиније, али угљенично интензивне производе, чиме би се нарушиле предности домаћих компанија које теже одрживости.

Јанчевски је представио и резултате које је Металфер Група постигла у смањењу емисије ЦО₂, знатно испод светског просека. Док глобална индустрија челика обично емитује између 1,8 и 2,2 тоне ЦО₂ по тони произведеног челика, Металферова напредна технологија Електо Лучне Пећи (ЕАФ) омогућава емисију мању од 0,5 тона ЦО₂ по тони челика, чиме је Металферов челик с правом означен као “зелени челик” на тржиштима која вреднују ниску емисију угљен-диоксида. Опредељење Металфер Групе за очување животне средине додатно је оснажено пројектом “Смарт ЕАФ”, развијеним у сарадњи са Политехничким универзитетом у Милану. Овај систем користи машинско учење за аутоматско прилагођавање параметара пећи у реалном времену, чиме се повећава ефикасност и смањују емисије ЦО и ЦО₂. Поред тога, Металфер користи 100% сертификовану зелену електричну енергију (енергију насталу из обновљивих извора) и управља сопственим соларним постројењима капацитета 3 МW, уз планове за проширење капацитета на додатних 35 МW.

Залагањем за усклађивање српских прописа са стандардима ЦБАМ-а кроз Асоцијацију Енергетски Интензивне Индустрије, Металфер истиче своју улогу лидера на путу Србије ка одрживим индустријским праксама. Ова иницијатива не само да штити домаћу индустрију од нелојалне конкуренције, већ и промовише тржишно окружење где је очување животне средине од суштинског значаја, чиме се осигурава да индустријски сектор Србије остане отпоран и конкурентан у складу са глобалним стандардима.