Металфер Група на конференцији у Будви: Како одржати конкурентност кроз декарбонизацију и ЦБАМ

На недавно одржаној конференцији “Блиско повезивање кроз декарбонизацију на Западном Балкану – Погледи приватног сектора на изазове и прилике” у Будви, Металфер Група заузела је истакнуту улогу у панел дискусији под називом “Изазови и одговори: Како остати конкурентан кроз декарбонизацију и ЦБАМ.” У име компаније, господин Никола Јанчевски представио је темељну анализу напора Металфера у декарбонизацији и шире економске последице тих иницијатива.

Централна тачка излагања била је суптилна равнотежа између растућих трошкова декарбонизације и одржавања конкурентних цена како на локалном, тако и на међународном тржишту. Иако је Металфер Група направила значајне кораке у смањењу свог угљеничног отиска кроз интеграцију најсавременијих технологија, укључујући нову ваљаоницу, текући пројекат “Паметна ЕАФ” (Electric Arc Furnace), примену обновљивих извора енергије, оптимизацију ресурса и примену принципа циркуларне економије, Јанчевски је нагласио важност усклађивања са механизмом прилагођавања – ЦБАМ (Carbon Border Adjustment Mechanism).

Кључна прекретница: Усклађивање са ЦБАМ-ом ради конкурентске предности

Према Јанчевском, будућа конкурентност Србије у великој мери зависи од имплементације регулаторног оквира који прати ЦБАМ Европске уније. Без такве структуре, постоји реална опасност да би локално тржиште могло бити преплављено јефтиним, високоугљеничним увозом из земаља са мање ригорозним еколошким стандардима. Такви производи, произведени коришћењем застарелих и угљенично интензивних технологија, поткопали би конкурентску предност српских компанија попут Металфера, које су значајно улагале у одрживе праксе. И поред тога што је Металфер успешно смањио емисију ЦО2 захваљујући употреби ЕАФ-а, амбициозним стратегијама за смањење отпада и интеграцијом обновљивих извора енергије, ови напори би могли постати неефикасни уколико српско тржиште буде изложено јефтинијим, неусклађеним производима. Изазов није само у одржавању конкурентних цена, већ и у заштити инвестиција које је Металфер уложио у чисте технологије, од конкуренције производа са високим емисијама угљеника.

Економски аргумент за регулаторне реформе

Стратегија Металфера, како је Јанчевски објаснио, не ослања се само на технолошке иновације, она укључује активно залагање за регулаторне реформе које подржавају декарбонизацију у свим индустријама. Стварањем регулаторног оквира који је усклађен са ЦБАМ-ом ЕУ, Србија би изједначила услове за компаније које су посвећене одрживости. Поред тога, то би подстакло тржишну оријентацију ка чистијим технологијама, осигуравајући да напори у декарбонизацији не буду само одрживи, већ и економски исплативи.

Учешће Металфер Групе на конференцији у Будви нагласило је шире економске и еколошке импликације декарбонизације. Јанчевски је својим позивом на регулаторно усклађивање са ЦБАМ-ом Европске уније осветлио кључни аспект актуелне дебате – одрживост мора бити подржана свеобухватним политикама које штите индустрије које предњаче у овом процесу. Посвећеност Металфера декарбонизацији, у комбинацији са стратешким заговарањем регулаторних реформи, позиционира ову компанију као лидера у транзицији Балкана ка економији са ниским емисијама угљеника.